Нерухомість у Харкові та COVID-19
Портал DEPOХарків (https://kh.depo.ua/) разместил комментарии руководителя ООО ППФ Крона, Игоря Балаки, относительно
ситуации на рынке недвижимости в связи с COVID-19.
Ниже текст статьи.
Нинішній карантин пройшовся по всім сферам життя країни. Зокрема, він завдав удару по українській економіці та змусив шукати нові шляхи подолання кризових явищ.
Про те, як карантин вплинув на харківський ринок нерухомості, розповів віце-президент та голова Харківського відділення Асоціації спеціалістів із нерухомості, керівник Комітету по нерухомості та інвестиціям Харківської області Європейської бізнес-асоціації Ігор Балака.
"Справа в тому, що ринок зараз знаходиться в стані заморозки, – зазначив він. – Взагалі будь-який ринок нерухомості є еластичним на невеликий проміжок часу. Це означає, що ціни на ринку нерухомості, як на гречку чи долар, різко не піднімаються та не падають. Зазвичай ринок реагує від трьох до шести місяців. Відповідно, ситуація така, що ринок просто завмер. Більшість наших продавців та покупців (чи первинний, чи вторинний ринок, або комерційна нерухомість) знаходяться вдома, нікуди не виходять. Хоча угоди укладаються. Припустимо, нещодавно у нас в агентстві була одна з угод щодо перепродажу новобудови. Тому в кращому випадку ми побачимо якісь тенденції протягом 3-5 місяців. На початку або під кінець літа стане зрозуміло, як ринок реагує".
Зокрема, Балака навів результати опитування, проведеного Харківським регіональним відділенням асоціації спеціалістів нерухомості України. Згідно з отриманими даними, десь 38% продавців продають об'єкти нерухомості за старою вартістю, 38% відклали продажі, а близько 20% – знизили ціну. Зниження цін за реальними угодами склало від 4 до 12%. Це те, що зараз на ринку дійсно продається та купується.
"Хоча ситуація по ринку нерухомості така, що це достатньо розтягнений в часі період, термін експозиції об'єкта по ринковій ціні, якщо його виставили та знайшли покупця, від 2 тижні до 2 місяців. Після того, як знаходиться покупець, він дає завдаток. І знову від 2 тижнів до 1 – 1,5 місяців цей покупець очікує", - зазначає експерт.
Балака додав, що зараз здебільшого завершуються угоди за тими завдатками, які були укладені в лютому та на початку березня. Активність телефонних дзвінків впала в 2,5 рази. Але при цьому не можна сказати, що ринок заморозився повністю, хоча багато хто зайняв очікувальну позицію. Люди чекають завершення карантину і думають, як вони будуть діяти в цій ситуації.
Що стосується первинного ринку нерухомості, то багато продавців оголосили акції та пообіцяли зниження ціни до 15%. За словами Балаки, їх позиціонують, як разові, але чи так це – буде видно пізніше. Якщо говорити про комерційну нерухомість, то тут 80% продавців ціни не міняли, від 5 до 10% їх знизили. Десь 5-8% людей знизили на 10%, і всього 1-4% знизили більш, ніж 10%. В основному це стосується вже активних об'єктів. Більш складана ситуація склалася навколо об'єктів, які знаходяться на стадії початку робіт. Якщо в людини чи компанії, яка розвиває цей проект, немає хорошої фінансової подушки, то вони ризикують істотно постраждати.
"Активність на ринку померла, – розповів Балака. – В основному те, що зараз розглядається, це, по-перше, житло економ-класу. Як правило, це одно- та двокімнатні квартири. Це і по новобудовах, і на вторинному ринку нерухомості. Практично не користується попитом елітна нерухомість та нерухомість бізнес-класу. По комерційній нерухомості розглядається зниження формату об'єктів нерухомості. Ті люди, які раніше шукали тисячу метрів, зараз шукають п'ятсот".
Особливо сильно карантин вдарив по троговій нерухомості. На даний момент вона знаходиться в замороженому стані. Разом із тим не зник попит на хороші офісні приміщення. Але це можна сказати хіба що про знакові об'єкти, яких у в Харкові не дуже багато. Ринок нерухомості більшою зосередився на об'єктах економ-класу.
Сам же Балака сьогоднішню ситуації на ринку нерухомості називає критичною: "У нас під час розмови з колегами народилася така асоціація: ми всі разом працювали, як в цеху, ввечері все нормально функціонувало. І раптом в усіх різко виключили світло. І все зупинилося. Не тому, що ринок був якимось перегрітим. Насправді ринок нерухомості демонстрував кращий темп, в лютому 2020 року була укладена найбільша кількість угод, починаючи з 2009 року. Відповідно, ринок був на підйомі. Він почав лібералізуватися, почали вводитися цікаві програми. Жодних передумов до того, щоб в цьому сегменті ринку щось сталося, не було взагалі. І от світло згасло. Хтось намагається намацати двері, щоб вийти, хтось підсвітити телефоном, хтось біжить та розбиває лоба".