Ціни на житло припинили зростання: що буде далі
Зазвичай осінь — гарячий час для ринку нерухомості. Проте цього року з другої половини вересня активність у всіх сегментах житлової нерухомості поступово знижується. Чому так сталося і що буде з цінами на житло найближчі пару місяців, у колонці для НВ розповів Юрій Піта, президент Асоціації спеціалістів із нерухомості (ріелторів) України. «Мінфін» обрав головне.
Ціни на житло вже не по кишені для більшості українців
Вже з другої половини вересня на вторинному ринку житла у найбільших містах України спостерігається зниження активності покупців на 5−10%, порівнюючи із серпнем. За всіма ознаками, вже до кінця жовтня такі процеси спостерігатимуться у всіх обласних центрах країни.
Звичайно, така тенденція вже призвела до стабілізації цін: у Києві, Одесі, Дніпрі, Львові та Харкові середнє зростання вартості житла, порівнюючи з вереснем, вже не перевищує 1,5−2% у сегменті найбільш затребуваних квартир площею до 50 м² переважно у будинках радянської забудови. При цьому, що найважливіше, зростання цін зафіксовано лише у 10% виставлених на продаж квартир. В решті обласних центрів, за підсумками вересня, ціни взагалі майже не змінилися.
Очевидно, що така нова тенденція пов'язана саме зі змінами структури попиту. Зниження активності покупців пов'язані з тим, що вони не готові до нових цін. Хоча потреба у власному житлі нікуди не поділася, але громадяни шукають дешевші пропозиції. Іншими словами, рівень зростання цін вже не по кишені для великої кількості потенційних покупців.
Ще кілька місяців тому фахівці АФНУ прогнозували, що ціни на вторинному ринку майже досягли своїх максимальних позначок, які відповідали платоспроможному попиту. Тому в економічній ситуації, що склалася, найближчі місяці не варто очікувати будь-якого суттєвого пожвавлення на ринку вторинного житла.